Zagubienie i samotność – tak sobie przypominam moje początki jako przedsiębiorcy, który próbował odnaleźć się w realiach organizacyjno-podatkowych związanych z prowadzeniem firmy. Podstawowym problemem było to, że niemiałem wokół siebie osób, których mógłbym się poradzić. Wkraczałem na nowy, nieznany obszar zupełnie sam.

Błędnie założyłem, że wystarczy wybrać biuro rachunkowe i księgowa we wszystkim pomoże. To nieprawda. Jej rolą jest dbanie o to, by w papierach księgowych wszystko się zgadzało, ale nie pomoże przedsiębiorcy wybrać optymalnej formy prowadzenia działalności tak, aby idealnie dopasować ją do realizowanego biznesu, dbać o kondycję finansową firmy i skutecznie redukować płacone podatki. Nie bez powodu właściciele firm mawiają, że „księgowa to wysunięta placówka urzędu skarbowego” – im szybciej to zrozumiesz – tym lepiej.

Fachowych porad podatkowych udzielają doradcy podatkowi – tacy jak Marek– autor tej książki. To do nich warto kierować się z pytaniami. Ale tu pojawiają się kolejne wyzwania…

U niektórych temat optymalizacji podatkowej wzbudza wątpliwości natury moralnej. Zastanawiają się, czy „wypada” obniżać wysokość płaconych danin. No cóż… Skoro prawo podatkowe przewiduje różne możliwości rozliczania z fiskusem, to w imię czego miałbyś wybrać tę, która powoduje wyższe obciążenia? Czy nie lepiej te środki przeznaczać na rozwój swojej firmy, doskonalenie produktów i usług, czy w końcu – wypłacenie wyższej premii dla właściciela firmy za podejmowane przez niego ryzyko?

Przedmowa

Co ważne Marek – jako doradca podatkowy – przedstawia tylko te rozwiązania, które są w pełni legalne na gruncie polskiego prawa. Rozwiązania, które mogą pomóc zostawić w Twojej kieszeni dziesiątki lub setki tysięcy złotych rocznie, a w przypadku niektórych osób – nawet miliony. Jest o co walczyć. Ta książka to świetna droga na skróty z ominięciem pułapek – zwłaszcza po wejściu w życie podatkowego Polskiego Ładu.

Często także, jako początkujący przedsiębiorcy, po prostu nie wiemy, o co pytać doradców podatkowych. Nie wiemy tego, czego jeszcze nie wiemy, więc po prostu nie chcemy się zbłaźnić. Optymalizacja podatkowa w firmie, to dla nas terra incognita – nieznany ląd. Jest jak wielkie puzzle, które rozsypane – są tylko pojedynczymi elementami. Dopiero dopasowując je do siebie, widzimy wyłaniające się obrazy. W ten sposób stopniowo zaczynamy widzieć kolejne obszary układające się w większą całość. I wtedy zadajemy sobie to bolesne pytanie: Dlaczego dowiedziałem się o tym tak późno!?

Ta książka jest jak instrukcja układania tych puzzli albo jak podręcznik układania kostki Rubika. Nie tylko tłumaczy rolę poszczególnych elementów i ruchów, ale świetnie pokazuje, jak dopasować je do siebie i w jakiej kolejności zastosować, aby w konkretnej sytuacji osiągnąć jak najlepszy efekt. To całościowe podejście do optymalizacji sposobu rozliczeń podatkowych w firmie i maksymalizacji kwot pozostających w naszych kieszeniach.

Uwierz – pomimo, że moje firmy prowadzę już blisko 10 lat (i wydaje mi się, że nie jestem już nowicjuszem), to właśnie w tej książce odnalazłem przydatne dla mnie rozwiązania, o których istnieniu po prostu nie wiedziałem. Ta lektura to niesamowita droga na skróty zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób dopiero myślących o otwarciu własnej firmy. Dla tych drugich nawet bardziej – bo pomoże od razu wybrać optymalną formę prowadzenia działalności, rozliczania kosztów oraz wypłacania i opodatkowywania zysków. Żałuję, że nie miałem okazji przeczytać Jak oszczędzić na podatkach dekadę temu.

Autor bloga Jak oszczędzać pieniądze i bestsellera Finansowy Ninja

Warszawa, 10 grudnia 2021 r.

Michał Szafrański